24 komentarze

 1. Praca powinna sprawiać przyjemność, ale wszyscy wiemy, że tak nie jest, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zminimalizować stres. Myślę, że rozwijanie zainteresowań, odcinanie się od pracy po przyjściu do domu, odpoczynek na łonie natury, to dobre sposoby na walkę ze stresem.

  • Ela (eCalma.pl)

   Lucyna, celna uwaga. Ważne, aby praca sprawiała nam przyjemność. Gorzej, jeśli nadal szukamy zainteresowań czy swoich pasji. Myślę, że najtrudniej jest na początku naszej drogi zawodowej.

 2. Zgadzam się, że stres to nie wyrocznia, z drugiej strony – jeśli mimo różnych technik zaradczych cały czas nam towarzyszy, warto się zastanowić, czy to na pewno praca dla nas. Tak jak napisałaś, wsparcie społeczne i zadbanie o „work life balance” jest kluczowe dla zdrowia psychicznego. Poza tym, co wymieniłaś, myślę że warto zadbać też o to, by chociaż jeden dzień w tygodniu był wolny od jakichkolwiek obowiązków zawodowych (ale też dodatkowych kursów, studiów podyplomowych itp.). Taki dzień na reset i zwyczajne cieszenie się życiem naprawdę pozwala rozpocząć tydzień z nową energią.

  • Ela (eCalma.pl)

   Matylda, słusznie napisałaś. Tego w moim wpisie brakowało – „work life balance”. Jeśli nie znajdę czasu w ciągu tygodnia chwili na odpoczynek, odbija się to na moim samopoczuciu w kolejnym tygodniu. 🙁

 3. Ruda

  Stres powszechny wszędzie i zawsze. Szkoda, że pracodawcy na rozmowach nie mówią nam „będę Cię gnębił niezależnie od wszystkiego” – tak jest w moim przypadku. Jednak ja zaczęłam przyjmować postawę „gadaj, gadaj, ja posłucham”. Nie ma innej rady 😉 poza tym lubię i rozwijam swoją pasję po pracy, dzięki czemu zapominam o pracy. Trzymam za nas wszystkich kciuki i za nasze lepsze samopoczucie!

  • Ela (eCalma.pl)

   Ruda, pasja po pracy to cudowna rzecz. Każdemu życzę, aby miał na to czas. Może warto się zastanowić nad większym zaangażowaniem w to, co Cię interesuje i zmienić w przyszłości na pracę? Może kosztem wynagrodzenia, ale z oszczędnością na zdrowiu…
   Trzymaj się mocno i zawsze walcz o swoje. 🙂 Niech nikt Ci wchodzi na głowę.

 4. Najlepiej robić to co się lubi, ale sytuacje stresowe mogą się zdarzyć każdemu, więc trzeba starać się nimi zarządzać i starać zachować spokój. Dla mnie najlepszym lekarstwem jest joga, bądź spacer 🙂

  • Ela (eCalma.pl)

   Asiu, dziękuję. 🙂 Mi też pomaga ruch, ale bardziej długofalowo. To znaczy, jak jestem zdenerwowana to raczej wolę posiedzieć w ciszy. Natomiast w wytrwałości i w stresie na pewno pomaga mi regularność ćwiczeń.

 5. W żadnej pracy stresu nie da się wykluczyć. Ale, tak jak piszesz, można go zredukować do minimum 🙂 Na mnie dobrze działa świeże powietrze – gdy zaczynam się stresować to nawet mój mąż „wyrzuca” mnie na dwór 😀

 6. Bardzo trudny temat i w dużej mierze zależny od konkretnych predyspozycji… Jednym pomoże zmiana myślenia itp, a inni nie potrafią tego zrobić.

 7. Nigdy nie musiałam stresować się rekrutacją od strony ubiegającej się o pracę. Założyłam firmy, w których realizuje swoje pasje. Nie wyobrażam sobie innej drogi zawodowej!

  • Ela (eCalma.pl)

   Mogłabym powiedzieć „rzuć to”, ale rozumiem, że to nie takie proste. To znaczy wiem, jak to działa w naszej głowie. Ja czasami po prostu muszę wyjść i przejść się. Reagujemy tak samo… Może czasami po prostu pomaszeruj zamiast palenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *